Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego (IA PAN) jest jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk. Misją IA PAN jest: 1) Prowadzenie interdyscyplinarnych badań podstawowych i aplikacyjnych z uwzględnieniem wiedzy z fizyki, fizykochemii i biologii do rozwiązywania aktualnych zagadnień rolnictwa; 2) Kształcenie kadry naukowej i specjalistów zdolnych do rozwiązywania problemów współczesnego rolnictwa; 3) Współpraca ze środowiskiem naukowym, gospodarczym i samorządowym w celu zrównoważonego wykorzystania zasobów rolniczych oraz tworzenia regionalnej i światowej biogospodarki.
Instytut Agrofizyki posiada nowoczesną infrastrukturę i odpowiednie warunki do realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz rozwoju personalnego w obszarze nauk rolniczych. Badania naukowe i prace rozwojowe realizowane są w 22 laboratoriach. Laboratoria są rozmieszczone zgodnie z ich profilem w 6 Zakładach.
W ramach projektu, IA PAN pełni rolę koordynatora i aktywnie uczestniczy w realizacji następujących zadań:
WP1:
- współudział w wyborze systemu hiperspektralnego,
- współudział z w kalibracji i walidacji pomiarów,
- zakup systemu do zdalnego pomiaru dwutlenku węgla i metanu.
WP2:
- koordynacja WP,
- prowadzenie pomiarów naziemnych,
- przetwarzania danych lotniczych do tworzenia mapy wysokiej rozdzielczości.
WP3:
- koordynacja WP,
- prowadzenie pomiarów naziemnych,
- przetwarzanie danych gazów cieplarnianych do tworzenia mapy wysokiej rozdzielczości.
WP5:
- przetwarzania surowych danych wielospektralnych do tworzenia mapy wysokiej rozdzielczości.
WP6:
- analiza parametrów meteorologicznych podczas okresów wzrostu upraw,
- analiza wskaźników wegetacji,
- opracowanie modeli agro-meteorologicznych.
WP7:
- przygotowanie testów jakości danych i procedur integracji danych,
- włączenie modeli wykorzystujących wskaźniki wielospoktralne oraz metod mapowania stanu roślin i gleby do systemu DSS,
- modelowanie odpowiedzi na zmieniające się warunki wzrostu roślin z zaleceń dla rolnictwa precyzyjnego, tworzenie dokumentacji procedura degradacji ekosystemów użytków zielonych,
- opracowanie i rozwój systemu wspomagania decyzji (DSS).
WP8:
- współorganizacja warsztatów/seminariów,
- uczestnictwo w przygotowaniu zgłoszenia patentowego,
- utworzenie i utrzymanie strony internetowej projektu (w języku polskim i angielskim).
Prof. dr hab. Małgorzata Bzowska–Bakalarz – Katedra Maszynoznawstwa Rolniczego UP
Funkcje w projekcie: Przewodnicząca Rady Programowej Projektu, senior ekspert
Udział w zadaniach: WP1; WP4, WP 7, WP8
Zakres obowiązków: opracowanie rozkładu pól doświadczalnych z uwzględnieniem prawidłowego zmianowania – dla całego okresu doświadczenia, gromadzenie i analiza dokumentacji potwierdzającej wykonanie koniecznych zabiegów uprawowych na polach doświadczalnych, wyznaczanie i opis stanowisk do pobierania prób naziemnych i wyznaczania tras przelotu wiatrakowca wyposażonego w system teledetekcyjny, planowanie, kontrola i nadzór prawidłowej agrotechniki upraw, terminowości zabiegów. gromadzenie i systematyzowanie danych agrometeorologicznych na terenie badań, monitorowanie stanu fitosanitarnego upraw – wspólnie z IOR, obserwacje fenologiczne upraw, których wynik jest decydującym czynnikiem wyboru terminów badań naziemnych i lotniczych, wyznaczanie terminów wykonywania zabiegów ochrony oraz terminów pobierania prób naziemnych, współudział w popularyzacji wyników badań, badania rynku potencjalnych odbiorców wyników projektu.
Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie:
- Prof. dr hab. Marianna Warda – ekspert
- Dr inż. Mariusz Kulik – ekspert
- Mgr inż. Marek Tatarczak – pracownik inżynieryjno-techniczny
Zadanie WP5 – „Ocena stanu degradacji łąk”
Celem badań jest ocena stanu degradacji łąk na podstawie wyników inwentaryzacji florystycznego zróżnicowania zbiorowisk trwałych użytków zielonych, w warunkach zaniechania lub ekstensywnego użytkowania. Badania zostaną przeprowadzone na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowego Wieprza (PLH060005), na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego (woj. lubelskie). W obrębie analizowanych łąk zostaną wyróżnione typy zbiorowisk roślinnych z uwzględnieniem liczby gatunków ogółem oraz charakterystycznych dla jednostek fitosocjologicznych. W ramach badań przewiduje się również określenie potencjału produkcyjnego (plon absolutnie suchej masy) łąk na podstawie plonu zielonej masy i zawartości suchej masy oraz składu chemicznego biomasy roślinnej (zawartość suchej masy, białka ogólnego, włókna, popiołu i makroelementów – N, P, K, Ca i Mg).
Badania naziemne zostaną skonfrontowane z danymi uzyskanymi z analizy widma hiperspektralnego rejestrowanego z pokładu ultralekkiego statku powietrznego – wiatrakowca oraz zdjęciami satelitarnymi.
Instytut Geodezji i Kartografii (IGiK) – Centrum Teledetekcji, bierze udział we wszystkich ośmiu zadaniach (WP), przy czym prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska jest kierownikiem zadania 6 (WP6). W pracach projektu jest zaangażowanych 9 osób.
Opis prac wykonywanych przez IGiK w poszczególnych zadaniach jest przedstawiony poniżej.
WP1 – IGiK bierze udział w wyborze systemu hiperspektralnego oraz w kalibracji i walidacji pomiarów.
WP2 – IGiK bierze udział w przetwarzaniu danych lotniczych w celu wykonania map tematycznych oraz w badaniach terenowych służących do ich walidacji i do kalibracji wyprowadzonych modeli.
WP3 – IGiK bierze udział w przetwarzaniu danych GHG w celu wykonania wysoko-rozdzielczych map oraz w badaniach terenowych.
WP4 – IGiK bierze udział w przetwarzaniu danych lotniczych w celu wykonania wysokorozdzielczych map warunków fitosanitarnych roślin.
WP5 – IGiK bierze udział w przetwarzaniu hiperspektralnych danych lotniczych w celu wykonania wysokorozdzielczych map oraz w badaniach terenowych służących do walidacji danych lotniczych i do kalibracji wyprowadzonych modeli.
WP6 – IGiK jest kierownikiem tego zadania oraz bierze udział w:
- koordynowaniu zadania,
- analizie danych meteorologicznych,
- analizie różnych wskaźników roślinnych opisujących rozwój roślin w sezonie wegetacyjnym,
- opracowaniu modeli agrometeorologicznych,
- aplikacji danych teledetekcyjnych do modelowania warunków wzrostu roślin.
WP7 – IGiK bierze udział w:
- przygotowaniu testów jakości i procedur integracji danych,
- wprowadzeniu modeli stosujących wskaźniki hiperspektralne i metody kartowania stanu roślin i gleby w systemie DSS,
- modelowaniu zmian warunków wzrostu roślin w rolnictwie precyzyjnym, tworzeniu dokumentacji dla ekosystemów trawiastych,
- opracowaniu systemu DSS.
WP8 – IGiK bierze udział w organizacji seminariów i w przygotowaniu patentu.
Instytut Ochrony Roślin – PIB jest państwową jednostką naukowo-badawczą podległą bezpośrednio Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Misją Instytutu jest prowadzenie działalności naukowo-badawczej i wdrożeniowej w zakresie rozwoju i modernizacji ochrony roślin uprawnych w Polsce. Działalność ta prowadzona jest z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności i ograniczenia strat w plonach oraz ochrony ludzi i środowiska przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi ze stosowania środków ochrony roślin.
W projekcje Instytut Ochrony Roślin – PIB odpowiada za realizację zadania WP 4 pt.: „Ocena stanu fitosanitarnego upraw. Badania naziemne i lotnicze”. Koordynatorem tego zadania jest Terenowa Stacja Doświadczalna IOR – PIB w Rzeszowie, a wykonawcami następujące jednostki: Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu (Zakład Mikologii oraz Zakład Badania Środków Ochrony Roślin), Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Instytut Geodezji i Kartografii z Warszawy.
W ramach realizacji projektu, Instytut Ochrony Roślin – PIB prowadzi na południu Polski badania dotyczące polowej oceny stanu fitosanitarnego upraw pszenicy ozimej i kukurydzy pod kątem pojawu agrofagów (chwastów, chorób i szkodników), które są uzupełniane przez specjalistyczne analizy laboratoryjne wykonywane w pracowni mikologicznej i entomologicznej. Prowadzony jest systematyczny monitoring występowania najważniejszych gatunków w danym sezonie wegetacyjnym, ocena nasilenia ich występowania, szkodliwości oraz skuteczności zastosowanych metod niechemicznego i chemicznego ograniczania liczebności wybranych agrofagów, w tym ocena obecności w plonach ziarna groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt mikotoksyn. Obserwacje naziemne stanu fitosanitarnego upraw będą uzupełniane (a zarazem konfrontowane) obserwacjami wykonywanymi drogą lotniczą z zastosowaniem wiatrakowca wyposażonego w urządzenia teledetekcyjne.
Zespół realizujący zadanie WP 4 ze strony IOR – PIB składa się z następujących osób:
- Dr hab. inż. Paweł K. Bereś, prof. nadzw. – koordynator zadania
- Prof. dr hab. Marek Korbas
- Dr Ewa Jajor
- Dr Joanna Horoszkiewicz-Janka
- Mgr inż. Łukasz Siekaniec
- Mgr Jakub Danielewicz
- Mgr Agnieszka Perek
- Mgr Ilona Świerczyńska
- Mgr Beata Danielewicz
- Mgr Amelia Bednarek-Bartsch
- Andrzej Krzymiński
GEOSYSTEMS Polska działa od czerwca 1995 roku. Domeną przedsiębiorstwa jest szeroko pojęta informacja przestrzenna, technologie jej pozyskiwania, przetwarzania, analizy i prezentacji. Geosystems wykonuje prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie zastosowań teledetekcji, fotogrametrii i systemów informacji geograficznej, zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy i technologii wśród interdyscyplinarnych kręgów użytkowników (doradztwo techniczne, konsultacje, szkolenia, itp.).
GEOSYSTEMS Polska bierze udział w czterech zadaniach (WP), przy czym Przemysław Turos jest kierownikiem zadań 1 i 7 (WP1 i WP7). W pracach projektu zaangażowane są 4 osoby.
Zadania GEOSYSTEMS Polska w projekcie GYROSCAN:
- koordynacja procesu definiowania wymagań dotyczących komponentów lotniczego, obrazującego systemu hiperspektralnego,
- wybór komponentów systemu oraz wsparcie badania rynku,
- wsparcie zadań integracyjnych, kalibracji systemu i przygotowania do operacyjnego wykorzystania,
- udział w procesie pozyskania, przetwarzania i analizy danych naziemnych i lotniczych,
- opracowanie założeń oraz integracja systemu wsparcia decyzji dla rolnictwa precyzyjnego oraz standaryzacja technologii,
- opracowanie założeń komercjalizacji osiągnięć projektu.
Skład Zespołu: dr Witold Fedorowicz–Jackowski, mgr. inż Przemysław Turos, mgr inż Agata Janowska, mgr inż. Rafał Dąbrowski.
Firma Aviation Artur Trendak została założona w 2002 roku i początkowo działała w branży motoryzacyjnej. W 2006 roku nowy zakład w Jaktorowie rozpoczął produkcję wiatrakowców. Do 2011 roku firma produkowała wiatrakowiec Xenon. Lata doświadczeń i ciężkiej pracy inżynierów zaowocowały kolejnymi modelami wiatrakowców. Obecnie firma produkuje 4 modele wiatrakowców: w tym najpopularniejszy 2 osobowy Tercel oraz jedyny na świecie przestronny 3 osobowy wiatrakowiec Taurus. Do dnia dzisiejszego bramy zakładu opuściło ponad 240 maszyn różnych typów, latających na 5 kontynentach.
Praca zespołowa jest podstawową zasadą działania przedsiębiorstwa. Wykonane częściowo ręcznie wiatrakowce wymagają tradycyjnych umiejętności rzemieślniczych, aby zapewnić najwyższą jakość i dbałość o szczegóły. Doświadczeni, solidni eksperci pracujący w firmie od wielu lat i są najlepszą gwarancją uzyskania tego celu.
Aviation Artur Trendak zrealizowało wiele projektów badawczych w tym kilka dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej: ,,Prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją innowacyjnych statków powietrznych o masie powyżej 560 kilogramów”, ,,Nowoczesny wirnik autorotacyjny”, ,,Innowacyjny, wiropłatowy statek powietrzny’’.
W projekcie GYROSCAN firma Aviation Artur Trendak odpowiada między innymi za budowę i dostosowanie wiatrakowca do przenoszenia skanerów hiperspektralnych oraz innych urządzeń do badań. Duże doświadczenie firmy Aviation w realizowaniu lotów usługowych wiatrakowcami zapewnia odpowiednią wiedzę do prowadzenia obsługi i serwisu tych maszyn, a także zabezpieczenia lotów oraz prób wykonywanych w locie przy użyciu wiatrakowca.
Lesaffre Polska SA jest producentem drożdży piekarskich, prasowanych i płynnych oraz dodatków dla branży piekarskiej i cukierniczej. Firma ma siedzibę w Wołczynie (woj. opolskie, powiat kluczborski), gdzie mieści się fabryka drożdży oraz nowo powstały zakład dodatków piekarskich. Od 2000 roku firma jest częścią francuskiej grupy Lesaffre. Jeden z trzech bochenków chleba na świecie jest pieczony z wykorzystaniem drożdży produkowanych w Lesaffre. Lesaffre Group jest obecnie liderem produkcji drożdży piekarskich. 160 lat tradycji Lesafre i filozofii zarządzania zgodnego z rozwojem zrównoważonym pozwoliło Lesaffre rozwinąć ogromny portfel międzynarodowych marek, które są bardzo dobrze znane w branży. Proces produkcji naszych marek opiera się zgodnie z certyfikatami najwyższej jakości: Certyfikat bezpieczeństwa żywności FSSC 22000 oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.
Udział w zadaniach projektu: WP2 i WP8.
Funkcja w projekcie: organizacja i utrzymanie doświadczenia polowego w uprawie pszenicy i kukurydzy z wykorzystaniem między innymi nawożenia ściekami po produkcji drożdży oraz preparatu grzybobójczego z drożdży piekarniczych Saccharomyces cerevisiae. Lesaffre jest potencjalnym odbiorcą systemu wsparcia decyzyjnego dla rolnictwa precyzyjnego.